Antalya Müzesi

Antalya Müzesi

Binlerce tarihi esere ev sahipliği yapan Antalya müzesini ziyaret etmemek hiç kuşkusuz büyük bir kayıp olacaktır. Anadolu’nun kültür merkezleri arasında olan Antalya da bulunan ve oldukça geniş alana kurulmuş olan bu müze pek çok medeniyetin kalıntılarını sergilemektedir.

Müzenin Tarihi

Müzenin kuruluş hikayesi de oldukça ilginçtir. Anadolu’nun en önemli medeniyet beşiklerinden biri olan bu bölgenin, Birinci Dünya Savaşı zamanında İtalyanlar tarafından işgal edilme yıllarına rastlamaktadır. Antalya Lisesi’nde bir lise öğretmeni olan Süleyman Fikri ERTEN tarafından kurulan müze, İtalyanların adeta yağmalarcasına Antalya civarında bulunan tarihi eserlerin toplatılması kendisi tarafından fark edilmiş, bu durum karşısında sorumlu kişi ve kurumlarla görüşüp gerekli adımları atarak tüm eserleri toplanması kararını aldırtmıştır. Toplanan eserler yıllarca çeşitli cami ve türbelerde yerlerini alarak sergiye açılmıştır.

Antalya müzesi şu anki binasına ancak 1972 yılında gerçek anlamında geçebilmiştir. Avrupa Konseyi’nin 1988 yılında yılın müzesi ödülünü verdiği Antalya Müzesi diğer Anadolu’nun kültür merkezleri gibi sürekli yurtdışının çeşitli ülkelerinden bilim adaları ve turistler tarafından ziyaret edilmektedir. 30.000 metre karelik alana kurulan bu müzede on dört sergi alanın olmasının yanında açık hava galerileri de mevcuttur. Müze yaklaşık olarak 5.000 civarında tarihi eseri sergilemesinin yanında, 25.000 kadarını da sergileyemeden korumaktadır. Likya, Pamfilya ve Psidia antik kentlerinin dünyada bir numaralı temsilciliğini yapmaktadır. Ve bu antik şehirlerle ilgili araştırma yapan bilim adamlarının tek uğrayacağı nokta kabul edilir Antalya Müzesi.

Antalya Müzesi İletişim Bilgileri

Adres: Bahçelievler, Konyaalti Cad. No:88,07050 – Konyaaltı / Antalya
Tel: (0242) 238 56 88